|
||||||||||||
ESEMÉNYNAPTÁRMai mozi műsor
![]() |
Hír, program, kommentÁttekintés a közmunka programról2016.05.17. 15:57 Rovat: Közélet
![]() A Gerjemente tavaszi számában jelent meg írás a városunkban zajló közmunka programról. Alább - a szóban forgó cikken túl - közöljük a Várvag Nonprofit Kft. közleményben kiadott válaszát. Non profit = haszontalan?
Vannak jelenségek a közéletben, ami mellett már nem tud elmenni az ember szó nélkül. A közmunkaprogramra mondta O.V., hogy a közmunka egy lépcsőfok a munka világába. Nem vagyok róla meggyőzve, hogy a közmunkán edzett munkavállalók bárhol meg fogják állni a helyüket a városunkban tapasztalható munkamorállal.
Például a Czigle téren található nádasnál évről-évre belekezdenek a ceglédi közmunkások a nád kaszálásába, de sosem végeznek vele. Több hét alatt annyi nádat vágnak le, mint másodmagammal két nap alatt. Második éve figyeljük, hogy a munkával megbízott közmunkások nagy többsége nem munkával tölti az idejét, hanem beszélgetéssel. Bárkit meg lehet kérdezni a környéken az állítottak helytállóságáról. A közpénzen kifizetett munkások gyakorlatilag szinte semmit nem dolgoznak hetekig. Tisztelet annak a kevés kivételnek, aki becsületesen vágta a nádat. Először 2014 őszén kezdték vágni. A csekély eredményt rakásokba gyűjtötték, majd ott hagyták. Tavaly szintén ugyan ez volt a módszer, csak most az előző évben levágott kupacra rakták a frissen vágottat. A lakosság tisztességes része reggel elmegy dolgozni és délután hazaérve azt látja, hogy a munkához tisztességtelenül állók ma sem haladtak. A beszélgetést eleinte nyíltan, bárki szeme láttára folytatták hetekig. Volt, aki kispárnát is vitt, hogy kényelmesen tudjon a fűben ülni. De tavaly is voltak lakosok, akik kifejezték telefonon a munkaadójuk felé elégedetlenségüket, ezért 2015-ben már a nádasban megbújva folytatják a semmittevést. De a város más részein is sokszor láthatunk beszélgető csoportokat a munkaadójuktól kapott munkaruhában. Megy a szotyizás, tökmagozás arcpironkodás nélkül. Mikor jut már el a foglalkoztatójuk arra a szintre a munkaszervezés és irányítás területén, hogy munkára tudja venni a munkaeszközzel ellátott embereket? Mert ez így nem közmunka! Nem a közpénz értelmes felhasználása! Ez ingyen pénzosztás, a munkavállalók részéről pedig lopás fényes nappal, mindenki szeme láttára. Változtatni kellene a fenti hozzáálláson a foglalkoztatónak és a foglalkoztatottaknak egyaránt, amelyen csupán két szó komolyan vétele segítene: tisztesség és becsület.
2016. március
Koczkás László
Áttekintés a közmunka programról
A közfoglalkoztatás folyton visszatérő vitatéma a közéletben, annak hatékonyságáról, annak értékteremtéséről, a közfoglalkoztatottak munkamoráljáról. Íme néhány információ, mely nagyobb betekintést enged a jelenleg zajló közfoglalkoztatási ciklusba.
Cegléd városában a Pest Megyei Járási Hivatal Ceglédi Járási Hivatala Foglalkoztatási Osztályán a nyilvántartott munkanélküliek száma jelenleg 1641 fő. Közülük 156 fő álláskeresési járadékra jogosult, míg 721 fő Foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesül.
Látni kell, hogy a közfoglalkoztatási programban való részvétel nem kötelező. A munkanélküli státuszban lévő személyek közül, akik bármilyen ellátásban részesülnek - kevés kivétellel - nem kívánnak közmunka keretén belül munkát vállalni az 52 ezer forintos nettó munkabérért, mondván alig több, mint a jelenleg részükre megállapított ellátás.
Az ellátás nélkül nyilvántartott álláskeresők lehetnének potenciális közfoglalkoztatott jelöltek, azonban, akik szakképzettséggel rendelkeznek, nem kívánnak közterületi segédmunkásként dolgozni. A szakképzettség nélküli (általános iskola vagy az alatt) regisztráltak jelentős részét képezik (65-70%) azok a fiatalok, akik tanköteles koruk betöltését követően nyilvántartásba vetetik magukat, mint regisztrált munkanélküliek, továbbá a női munkaerő.
Azok a közfoglalkoztatottak, akikkel a lakosság nap, mint nap találkozhat, az alábbi programokban vesznek részt: Hajléktalan országos program (15 fő), Belvízelvezetés startmunkaprogram (39 fő), Belterületi közút (25 fő), Lakásfelújítás (8 fő), Mezőgazdasági földút (9 fő) és a BIO nád ültetvény program (12 fő). A programokhoz kapcsolódó feladatok ellátása 86%-ban nehéz fizikai munkát végző segédmunkást, 14%-ban építőipari szakmunkást (mederlapok gyártása, ingatlan felújítás) igényelnek. Látható, hogy a feladatok jellege zömében férfi munkaerőt kíván. Az ellátás nélkül nyilvántartott álláskeresők 30-35%-a alkotja azt a kört, akikkel feltölthető lehet ez a hat program. Ezek a férfiak, körülbelül 620 fő, már 365 napon túl folyamatosan nyilvántartottak a Foglalkoztatási Osztályon, régóta nincsenek az elsődleges munkaerőpiacon. Közülük vannak néhányan, akik vállalják a közmunkát. Ezen munkavállalók többen élnek a lehetőséggel, hogy néhány napos, hetes munkavégzést követően betegszabadságra, majd táppénzre menjenek, míg erre jogosító idejük le nem jár. Sajnos ilyen mentalitással rendelkező emberekkel értékteremtő munka végzését teljesíteni kihívást jelentő feladat.
A fentiek tagadhatatlan tények, azonban a közfoglalkoztatási program másik oldalát is figyelembe kell vennünk.
Mint minden munkavállalónak, így a közfoglalkoztatottaknak is alanyi jogon jár az óránkénti rövid pihenő. Előfordulhat, hogy mikor "szerszámát támasztó" közfoglalkoztatottal találkozik a lakosság, éppen a neki is kijáró pihenőjét tölti.
Mindamellett, hogy vannak problémás közfoglalkoztatottak, olyanok is akadnak szép számmal, akik kimagasló munkát végeznek, akár a felújítási munkáknál, akár a mederlapok gyártásánál.
Azt is tudni kell, hogy a közfoglalkoztatás nem csupán a már felsorolt hat programból áll. Van egy hetedik csoport, az úgynevezett hagyományos közfoglalkoztatás. Az ebben részt vevő közfoglalkoztatottakkal a lakosság ritkán találkozik.
A VÁRVAG Nonprofit Kft. a Cegléd Város Önkormányzatával kötött megbízási szerződés alapján kisegítő tevékenységet nyújt közfoglalkoztatottak bevonásával az Önkormányzat fenntartása alatt álló minden olyan feladat ellátásához, melyek az intézmények hatékonyabb működését segítik elő, betöltésére a munkavégzés helyeként megjelenő intézmények részére törvény nem ír elő közalkalmazotti, köztisztviselői jogviszonyt. A kisegítő személyzet bevonásával az intézmények helyiségei, udvara és környezete tisztábbá válhat, az adminisztrációs feladatok elvégzése felgyorsulhat, a kisebb karbantartási, felújítási feladatok megvalósíthatóvá válhatnak. A gyermekek gondozásánál, felügyeleténél, étkeztetésénél tudnak segítséget nyújtani.
Ez a program, mely jelenleg 116 főt foglal magában, olyan regisztrált munkanélküli munkavállalókkal valósul meg, akik nagy részét az intézményvezetők kérik vissza, tekintettel arra, az előző közfoglalkoztatási ciklusban kiemelkedően végezték a rájuk bízott feladatokat, még úgy is, hogy a közfoglalkoztatási bér lényegesen alacsonyabb az elsődleges munkaerőpiacon járó minimálbérnél.
A fentiekben látható, vannak nem tökéletesen hatékony részei a közfoglalkoztatásnak, de azt is, hogy a dolgok mögé kell látni, van egy jól működő oldala is a közmunka programnak. Ahogy az élet bármely területén, úgy itt sem lehet kiterjeszteni valóban létező, de nem általános problémákat az egész közfoglalkoztatási programra, és hogy a problémáknak nem csak a tünetét, de a háttérben meghúzódó tényezőit is meg kell vizsgálnunk.
Czesznak Tamás László ügyvezető VÁRVAG Nonprofit Kft.
Még nincsenek hozzászólások Új hozzászólás:Kérjük jelentkezzen be, vagy regisztráljon a hozzászóláshoz!
|
![]() Aktuális programok
2025.05.07.
2025.05.08.
2025.05.09.
2025.05.10.
2025.05.21.
2025.05.31.
2025.06.06.
2025.06.14.
![]() Ügyintézés![]() ![]() Házhoz menő szelektív
|
||||||||||
A lap 0.283 másodperc alatt készült el. |
Copyright 2025 Ceglédinfo, design by © Ceglédinfo | ÍRJON NEKÜNK! | IMPRESSZUM | Akadálymentesítési nyilatkozat
|