ENGLISH DEUTSCH
Ma 2025. május 2. péntek, Zsigmond napja van. - Holnap Tímea napja lesz.

ESEMÉNYNAPTÁR

Ke Sz Cs Sz Va
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Mai mozi műsor

Ma már nincsenek előadások...
További előadások »

www.cegledkartya.hu

www.cegledkartya.hu

www.cegledfurdo.hu

www.cegleditermal.hu

www.varvag.hu

www.varvag.hu

www.cvf.hu

www.cvf.hu

www.ctv.hu

www.ctv.hu

cegledisportcentrum.hu

www.cegledisportcentrum.hu

www.okoviz.hu

www.okoviz.hu

www.cegledikultura.hu

cegledikultura.hu

Szennyvízszállítás

www.comboscsatornatisztitas.hu

2700 Cegléd, Ölyv u. 4.

Tel: 06 53/707-050

Mobil: 06 30/6353-018

Email:

combos@t-online.hu

combosbt01@flah-net.hu

Web:

comboscsatornatisztitas.hu

Közösségi Sportváros Vagyunk

Hír, program, komment

Cegléd múltja - egykori vásárok hangulata

2016.05.27. 14:44 Rovat: Közélet
Fotó: Töreki Zsolt

I. (Nagy) Lajos király, Visegrádon 1364. május 8-án keltezett oklevélben így intézkedett: "Cegléd királynői polgárai és minden Ceglédre betelepülő, az egész országban sem személyük, sem bárminemű dolgaik után vámot sohasem tartoznak fizetni." Egyben szigorú parancsot adott minden főpapnak, országnagynak, főispánnak, várnagynak, nemesnek, hogy ceglédi embertől sem vízi, sem szárazföldi vámot beszedni ne merészeljenek!"

A korabeli jogrend értelmében Cegléd belépett a városok sorába. A korai magyar vásárok mind hetivásárok voltak, az első éves vásárokat csak a 13. századtól kezdve engedélyezték az uralkodók. Abban ugyanis a két vásártípus megegyezett, hogy csak a király hozhatta őket létre: királyi oklevél szabta meg a hétnek azt a napját, amelyiken a heti-, és azt az ünnepnapot, amelyiken az éves vásárt rendezte az adott helység. A hetivásár a hét bármelyik napjára eshetett, a kései középkorban már a vasárnapi munkavégzés tilalmán is túltették magukat a vásárengedélyhez folyamodók, és maguk a vásározók is. A hetivásár többnyire reggel kezdődött és déltájban ért véget. A sokadalmak a nagyobb városokban több napig is eltarthattak, a falvakban azonban valószínűleg megelégedtek az egynapos vásárokkal. A régi magyar nyelv az éves vásárokat sokadalomnak hívta.

 

Az árumegállító joggal rendelkező városok megszakították az áru útját és arra kényszerítették a kereskedőt, hogy az adott településen megálljon. Az ilyen kiváltsággal rendelkező településeket lerakó helyeknek, az árucsere helyének nevezik a források, ahol az idegen és hazai kereskedők a kamaraispán, az érsek embere, a tárnokmester embere és mások tudtával szabadon kereskedhettek, azaz lehetőségük volt arra, hogy ne csak a kamara pénzeivel folytathassanak árucserét, mint ahogy azt egyéb helyeken előírták. Ezek voltak azok a városok, ahol a vásároktól függetlenül mindennap folyhatott az árucsere. Az uralkodó által biztosított lerakodási jog természetes következménye volt, hogy e településeken lerakatok jöttek létre, mint ahogy vásárengedély esetén a településen piacteret alakítottak ki.

 

Szabad a vásár! - kiáltotta a város hirdetője az árusítás kezdetekor, és "szabad vásár" volt a magyarországi latinságban a vásár neve. De vajon miért volt szabad, vagy inkább mitől volt szabad? A középkorban a szabadság általában nem egy elvont fogalmat, hanem kiváltságot jelentett.

 

Magyarországon a 19. század előtt, a történetírásban feudális vagy rendi korszakként emlegetett időszakban a városnak nevezhető településeket két nagy csoportba sorolták: az úgynevezett szabad királyi városok és a mezővárosok csoportjába.

 

Pest megyében, mezővárosként az alábbi 21 települést sorolnak fel: Abony, Alberti, Szentendre, Aszód, Óbuda, Cegléd, Dunavecse, Gödöllő, Hajós, Izsák, Nagykáta, Kecskemét, Kiskőrös, Nagykőrös, Szalkszentmárton, Dunapataj, Pilis, Ráckeve, Solt, Soroksár, Visegrád, Zsámbék, amiből 13 esik a mai Pest megye területére (a többi ma Bács-Kiskun megyéhez tartozik)

 

Cegléden hol tartották meg a vásárokat? Sokan valószínű, hogy nem is tudják, hogy a mostani Kossuth Lajos Gimnázium mögötti területen húzódott, ill. azon a helyen, ahol most az emeletes házak állnak. Az ötvenes években még működő piac volt itt. Hetente kétszer (kedd, péntek) heti piac, s minden hónapban havi vásár, évente kétszer pedig országos kirakodó és állatvásár volt. A piacon verték fel a vándorcirkuszosok is a sátraikat, vursli, körhinta, mutatványosok szórakoztatták a nagyérdemű közönséget.

 

Cegléd múltja - egykori vásárok hangulata

 

Itt két fontos épület, hely volt: a mázsaház és a hordóhitelesítő állomás. A piactér több funkciót látott el. A mostani Várkonyi Iskola és a Közgazdasági Iskola helyén széna- és terménypiac volt. A Csengettyűs temetővel szemben, ahol most a sorházak vannak, a disznópiac helyezkedett el.  A Kossuth Ferenc út és a Rákóczi útnál a kirakodó vásár árulta portékáit.  A volt Reggel utcánál a vasútig a marha- és lóvásár tér volt kijelölve.

 

Mindezekből egyértelműen következett, hogy fontos helynek számított a mázsaház. A Széchenyi téren állt, fedett épület volt. A főút mellett a hídmérleg várta a lovas kocsikat, hogy lemérje (100 mázsáig ). A mérlegház másik oldala volt a karámokkal körülvett rész, ahol a birkákat, sertéseket lehetett lemérni. A mérlegház zárható volt, ablaksorral ellátva. Olyan érzékeny volt, ha csak hozzáértek a mérleg platójához, azonnal jelzett. Csalni nem lehetett, zárt rendszerben állították be a súlyokat, karokkal, s ha azonos állásba került a mérleg nyelve, akkor volt jó a mérés, ill. hiteles. Egy karton vastagságú papírra nyomta rá a súlyt, melyet a mérlegház pecsétjével és a mázsa mérő aláírásával hitelesítettek. Ezt egyébként az egész országban el kellett, hogy fogadják. Működött egy hivatal, az Országos Mérésügyi Hivatal, aki kétévente hitelesítette a mérleget. A mértékhitelesítés már az ókori Rómában is fontos volt. Minden városban, a nagyobb piacokon - védett helyen, például boltívek alatt - mértékhitelesítő asztalokat (mensa ponderaria) állítottak fel, később, a császárkorban a mértékhitelesítés céljából külön épületeket (ponderarium) emeltek, ahol a ponderariusok megvizsgálták, s jelzésükkel hitelesítették a piaci árusok mérlegsúlyait, mértékeit, mérőedényeit. Amennyiben az aedilis vagy beosztottai az ellenőrzés alkalmával rájöttek, hogy a mérték, a súly hamis, azt megsemmisítették, a kereskedőre pedig a törvény szigorával lesújtott.

 

Nagyon kár, hogy ezt a mérlegházat is lebontották, értékes kultúrtörténeti relikviával lett a város szegényebb.

 

Érdekes volt a hordó hitelesítő állomás is, a Széchenyi u. 4. szám alatt. Nem is olyan régen, Cegléd nagyon komoly szőlő- és gyümölcstermesztő vidéknek számított. Ezek a nevek a régi időket idézik: Öregszőlő, Ugyer, Alsóerdő, Zöldhalom, Csemő, Nyársapát, stb. Nagy szükség volt a hordók hitelesítésére. A hitelesítés egy 100 m2-es csarnokban történt. A csarnok sarkában álltak az üres hordók, ezt egy aknába épített 20 mázsa teherbírású mérlegre állították, s kézi pumpával, vízzel megtöltötték. A lemázsálás után zsírkrétával a hordó fenekére felírták a súlyt. Ezután ledugaszolták, egy sínszerű rámpára gurították, és átszivattyúzták a vizet a következő hordóba. Két szám szerepelt a hordón. Egyik jelentette az űrmértéket (a litert), a másik a tárát, azaz a hordó súlyát. A hamisítás kivédésére (pl. kiszedték a dongákat) a hordó és a dugó oldalára az évszámot, a másik oldalra az ország címerét sütötték be. A címer alatt volt a hordójelző állomás azonosító száma. Volt egy sorszám is, ami a napló sorszámát jelentette.

 

Itt meg kell, hogy említsük a híres Unghváry és Gerjei pincészetet. Ezeknél a pincészeteknél olyan nagy beépített hordók voltak, amelyeket csak helyben lehetett hitelesíteni. Természetesen itt már nem kézi pumpával dolgoztak. De ez egy másik története a városnak. A hordó hitelesítő állomás idényjellegű volt, júniustól októberig működött.

 

Ha a fent leírt helyszíneken járunk, jusson eszünkbe, hogy mekkora nagy piaci élet folyt a városunkban.

 

Ha valakinek további információja, fotója lenne akár a mázsaházról, vagy a hordó hitelesítésről kérjük, jelentkezzen a Ceglédi Tourinform irodában: Cegléd Kossuth tér 1 T:53/500-285

 

Füle Magda

Értékelés: 2.33/6
Még nincsenek hozzászólások




Új hozzászólás:

Kérjük jelentkezzen be, vagy regisztráljon a hozzászóláshoz!
KÖZÉRDEKŰ ADATOK E-Ügyintézés

Képtárak

Képtárak
CEGLÉD TELEPÜLÉSKÉPI ARCULATI KÉZIKÖNYV 2017 CEGLÉD MEGÚJUL

Házhoz menő szelektív
HULLADÉKGYŰJTÉS
SZÁLLÍTÁSI NAPTÁR

SZÁLLÍTÁSI NAPTÁR

KÖRNYEZETSZÉPÍTÉS

CEGLÉD VÁROS
2021. ÉVI
KÖRNYEZETSZÉPÍTÉSI
ÉS
KÖRNYEZETVÉDELMI
PROGRAMJA

Panoráma képek

  • PANORÁMAKÉPEK

Turistatérkép

Túristatérkép

Térségi Adattár

www.kossuthtoborzo.hu

www.kossuthtoborzo.hu

www.laskafesztival.hu

www.laskafesztival.hu

Pest Megyei Békéltető testület

Pest Megyei Békéltető testület

Projektek

www.cegledkozvilagitas.hu
Bölcsőde bővítés 2014
www.varkonyikompetencia.cegled.hu
www.csatorna.cegled.hu